انچه یاد میگیرم

به اشتراک میگذارم

استفاده از modal در mvc و Bootstrap

Modal  به تعبیر من همان پنجره باز شو یکی از کارهای زیبایی است که در برنامه های تحت وب کاربردفراوان دارد. و برای بازدید کنندگان حس حرفه ای بودن وب سایت را تداعی  می کند .

این نوع  پنجرها با استفاده از javascript و یا JQuery و یا در این مطلب با استفاده کامپوننتهای Bootstrap  ایجاد میگردد.

استفاده از تصویر به عنوان لینک

به صورت پیش فرض لینک ها در MVC  به استفاده از actionLink  تولید میشود,و متنی است که کاربر با کلیک بر روی آن به صفحه مورد نظر هدایت میشود . اما گاهی لازم داریم تا تصویر به صورت لینک عمل کند، به این معنی که روی تصویر کلیک کنیم و به صفحه خاصی نتقال پیدا کنیم.

استفاده از ایکونهای fortawesome در کنار لینکهای صفحه

برای زیبا سازی لینکها دوست داشتم لینکی در کنار هر متنی که برای صفحه ای دیگر-معمولا صفحات خارج از وب سایت- ادرس دهی شده بود نشان داده شده باشد.

پس از بررسی به یک سری css  برخوردم که با استفاده از یک عکس این کار رو نشان میداد اما من دوست داشتم از فونتهای fortawesome در کنار لینک درون متن نمایش دهده شود

محدودیت در نمایش تعداد کلمات

در جدولها و یا عنوان مطالب و یا صفحه اول وب سایتها  گاهی لازم میشود تا کل مطلبی که از بانک اطلاعاتی خوانده میشود نمایش داده نشود و عموما در ادامه از دکمه "بیشتر " استفاده میکنیم من هم از این کد برای این کار استفاده میکنم .

 

استفاده از لیست استانهای کشور در MVC

یکی از کارهایی که در برنامه ها انجام میدم استفاده از لیست باز شو نام استانها است،

برای همین میتوانید از نام استانها در seed  پروژه استفاده کنید در این قسمت نام استانها را قرار دادم فقط باید در seed  که در migration  قرار دارد past  کنید.

ذخیره تصویر و تغییر اندازه

در پروژه ها استفاد ه از تصویر رایج است در MVC  نیاز پیدا میکنیم تا تصویر را ذخیره کنیم و گاهی تصویر را مطابق با سلیقه خودمان تغییر اندازه دهیم، در این مثال یاد گرفتم چگونه عکی را از ورودی دریافت کنیم و تغییر اندازه دهیم و دخیره بدهیم .

صفحه بندی در MVC

تعداد زیاد رکورد ها باعث میشود تمامی آنها در یک صفحه نمایش داده شوند ، , در صورتی که تعداد آنها زیاد باشند کاربر و یا مراجعه کننده از سایت شما را گیج میکند و نمیتواند مطلب مورد نظر را بیابد. بهترین راه استفاده از صفحه بندی در نمایش رکورد ها هست ، میتوان از روشهای مختلفی استفاده کرد. از Jquery و یا Grid  که در خود MVC  به صورت توکار وجود دارد، اما مینوان از PagedList.MVC  نیز استفاده کرد، که در مثالهای خود سایت asp.net/mvc  نیز از آن استفاده شده است

استفاده از Identity در پروژه جدید

در حال حاضر در MVC  از Identity برای اهراز هویت استفاده میشود ، و این سیستم با استفاده از codefirst  به بهترین نحو ترکیب شده است ، میتوان از آن به سادگی استفاده کرد البته توصیه میشود از راههای امنیتی دیگر نیز برای امنیت بیشتر کلمه عبور استفاده کنید.

استفاده از رنگ کننده های کد در MVC و CkEditor

یکی  از رایج ترین نرم افزار هایی که برای رنگ کردن کد ها استفاده میشود SyntaxHighlighter  است .این پلاگین مستقیما بر روی کدهایی اثر میکند که در تگ <pre /> قرار گرفته باشند .

اما اگر برای ادیتور متن های خود CKEditor را به کار میبرید به سادگی نمیتواننید از این رنگ کننده کد -SyntaxHighlighter- استفاده کنید.

مدیریت Area ها در MVC5

عموما زمانی Area  به پروژه اضافه میکنم که قصد داشته باشم قسمتی به نام Admin;و یا زبان دیگری به وب سایت اضافه کنم(من برای این کار استفاده میکنم شاید شما استفاده دیگری داشته باشید) زمانی که Area به پروژه خود اضافه میکنید لازم است در قسمت پروژه تغیراتی را اعمال نمایید